Magyarország polgárainak elsöprő többsége kívánja, pártolja az európai integrációt, fontosnak tartja hazánk tagságát, elkötelezett az Unió alapértékei mellett. A szociáldemokrata árnyékkormány támogatja az európai népek nemzetek feletti összefogását, egyre szorosabb egységét, Európa politikai, gazdasági és védelmi Unióját. Nemzeti céljainkat a közös európai keretekben érvényesítjük. Elszántan dolgozunk az európai politikai unió kiteljesítéséért, ami hosszú távon elvezet az Európai Egyesült Államok létrejöttéhez.
Olyan Európai Uniót akarunk, ahol az igazságos társadalom alapértékeit, így különösen az emberhez méltó élethez, a munkavállaláshoz, a tisztességes megélhetéshez, az oktatáshoz, a teljes körű szociális és egészségügyi ellátáshoz való jogot európai jogszabályok garantálják, és - a Szociális Jogok Európai Pillérének rendelkezéseivel összhangban - minden tagállamban, így Magyarországon is érvényesítik ezeket.
Olyan Európai Uniót akarunk, amely cselekvő módon áll ki az uniós szerződésben foglalt alapvető jogok és értékek, az emberi méltóság, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, az emberi jogok, a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak maradéktalan érvényesítése mellett. Az EU-nak aktívan kell őrködnie afelett is, hogy a közös uniós jogszabályokat minden tagállam maradéktalanul hajtsa végre, és az uniós polgárok jogait tartsa tiszteletben.
Olyan Európai Uniót akarunk, ahol megkerülhetetlen közös, uniós feladat a fenntartható fejlődés alapelvének szigorú, következetes érvényesítése. Hangsúlyozzuk, hogy a fenntartható társadalomba való átmenetnek igazságosnak kell lennie - másképpen kudarcot fog vallani. A tiszta környezethez, ivóvízhez, a biztonságos élelmiszerekhez, a tiszta energiához, a fenntartható közlekedéshez alapvető szükségleteinek megfelelően mindenki férhessen hozzá.
Olyan Európai Uniót akarunk, ahol maradéktalanul érvényesül az átláthatóság demokratikus elve. Minden uniós döntést úgy kell meghozni, hogy a polgárok érthessék annak okait, átláthassák a döntéshozatali folyamat egészét, pontosan értesüljenek arról, hogy az eldöntendő kérdésekkel szemben az egyes intézményeknek és az egyes tagállamoknak mi volt a valódi álláspontja. Az érintettek meghallgatása, bevonása az Unióban is a demokratikus döntéshozatal kötelező szabálya.
Támogatjuk a gazdasági unió kiteljesítését, a közös európai pénz mielőbbi bevezetését Magyarországon. Követeljük, hogy Magyarország is haladéktalanul csatlakozzon az Európai Ügyészséghez.
Síkra szállunk a közös európai haderő, az európai védelmi unió mellett. Az Európai Unió külső határait a tagállamoknak közösen kell megvédeniük, együttes erővel fellépve a határokon átnyúló bűnözéssel szemben. A közös határokon belül pedig mindenkor garantálni kell a polgárok és az áruk szabad mozgását.
Magyarország majdnem két évtizede tagja az Európai Uniónak. Csatlakozásunk egy ezeréves erőfeszítés beteljesülése volt. 2004-ben joggal bízhattunk abban, hogy az 1989-es rendszerváltás terveit az EU-tagság teljesíti majd be. A folyamatosan fenyegető, mindent felülíró katonai szembenállás helyett békét és biztonságot, a jobboldali, majd a kommunista diktatúra helyett demokráciát, vasfüggöny helyett határok nélküli szabadságot, az elmaradottság és a leszakadás helyett fokozatos, de biztos felemelkedést, növekvő jólétet, infláció helyett gazdasági és pénzügyi stabilitást akartunk - és akarunk ma is. A kilencvenes és kétezres években Magyarország - mindenki által elismert módon - Kelet-Közép-Európa békés fordulatának élharcosa volt. Minden gond és nehézség ellenére sikerült elfoglalnia azt a helyet az Unióban, amelyre történelme, kultúrája, lakóinak tehetsége és szorgalma feljogosította. Magyarország Európa egyik nagy ígérete volt.
2010 után azonban az ország súlyosan utat tévesztett.
A velünk együtt indult szomszédaink sorra hagyják le a narancsos maffia béklyójában vergődő magyar gazdaságot. Ugyanilyen súlyos jel az, ahogy a magyar kormány páriává vált, és teljesen magára maradt az EU-n belül és a NATO-ban is.
A közelmúltban bennünket ért válságokra - a 2008-as pénzügyi és gazdasági krízisre, a COVID-járványra, az Ukrajna elleni aljas orosz támadásra - az Európai Unió a magyar kormánnyal teljesen ellentétes módon, közös erővel válaszolt. Erősítette a gazdasági együttműködést, példátlan méretű közös beruházási programot indított, amelyet - a szolidaritás soha nem látott kifejeződéseként - az Európai Unió közös költségvetése finanszírozott. Egyúttal pedig hozzálátott a közös védelempolitika sok évtizedes tervének valóra váltásához. A magyar kormány mindebből nem kért. Az ellenkező irányba haladt és halad továbbra is, és tengelyt akasztott mindenben, mindenkivel. Egyértelmű: Magyarország mélyülő válságának ez a legfőbb oka.
Éppen ezért a kilábalás kulcsa nem lehet más, mint az újrakezdés és a visszatérés Európához. Ha Magyarország ma folyamodna uniós tagságért, bizonyosan nem vennék fel a közösségbe. A feladat nem kevesebb, mint újrateremteni a magyar demokráciát, a jogállamot, a Köztársaságot, a társadalmi szolidaritást, a jóléti államot. Eközben pedig újra kell gondolni minden kormányzati politikát, a gazdaság és a társadalom egész működését. A megoldás nem lehet a múlt másolása. 2010 óta a világ teljesen megváltozott körülöttünk. Új problémákra új gyógyírt kell találnunk - kéz a kézben a polgárokkal, a civil szervezetekkel, a gazdaság, a munkavállalók és a tudományos élet képviselőivel - és az Európai Unióval.
I. Magyarország képviselete az Európai Unióban
Az Orbán-rezsim az EU intézményeiben rendszeresen a magyar polgárok akaratával, nemzeti érdekeinkkel szemben a FIDESZ hatalmának fenntartásáért, vezető politikusainak zsebére dolgozik. Ennek következményeként áll a kormány több mint egy évtizede folyamatos vitában az EU-val, rombolva az ország nemzetközi tekintélyét. Ezért van az, hogy a magyar polgárok, intézmények, cégek, civil szervezetek évek óta nem jutnak hozzá a Magyarország fejlődését segíteni hivatott uniós forrásokhoz. Mindeközben a kormány az uniós ügyekről a közvéleményt egyáltalán nem tájékoztatja, helyette hazug EU-ellenes propagandát folytat közpénzből, és manipulatív állításokkal igyekszik elterelni a figyelmet sorozatos kudarcairól, uniós politizálása eredménytelenségéről.
- A magyar-EU kapcsolatokat ezért teljesen új alapokra helyezzük. A magyar kormány ellen az EU-ban folyó jogi eljárásokban feltárt problémákat rövid határidővel, kivétel nélkül rendezzük, és visszaszerezzük a Magyarországnak járó uniós forrásokat .
- Az EU-intézményekben képviselt magyar álláspontot a polgárok számára átlátható, számonkérhető módon fogjuk meghatározni. Gondoskodunk arról, hogy – az Országgyűlésben és azon kívül – a parlamenti pártok, a gazdasági szereplők, a civil szféra és a sajtó, a nyilvánosság is pontos és hiteles tájékoztatást kapjanak. Az EU-ban való részvételünkre vonatkozó közérdekű információk közzétételéről visszamenőleg is gondoskodunk, különös tekintettel a jogállami feltételességi eljárásra, hogy pontosan kiderüljön, kik viselik a felelősséget az EU-források visszatartása miatt az országot ért sokmilliárdos károkért.
- A folyamatos konfrontáció helyett a kölcsönös bizalomra és a folyamatos együttműködésre helyezzük a hangsúlyt, így érve el, hogy a magyar szempontok mindenkor beépüljenek az Unió közös döntéseibe. Ennek során nem felejtjük el, hogy az Európai Unió erősödése, hatékony nemzetközi fellépése, a belső piac hatékony működése, a polgárok, áruk és szolgáltatások szabad mozgása, az alapvető jogok és értékek garantálása legalapvetőbb nemzeti érdekeink közé tartoznak.
- A kétoldalú kapcsolatainkban is helyreállítjuk Magyarország tekintélyét. Az EU-tagállamokkal az elmúlt évek során felhalmozott konfliktusokat a kölcsönös érdekek figyelembevételével rendezzük. Az orbáni politika elvtelen képviselete nyomán hiteltelenné vált diplomatákat, tisztviselőket az uniós képviseletünket ellátó intézményekből, diplomáciai képviseleteinkről visszahívjuk. Magyarország nevében csakis tisztességes, hozzáértő, az Orbán-rezsim szolgálatában nem kompromittálódott szakemberek vehetnek részt.
II. Az Európai Unió reformja
Az Európai Unió hatékony működése, a gördülékeny és rugalmas döntéshozatal alapvető feltétele annak, hogy az EU eredményesen léphessen fel az európai polgárok érdekeiért, mindennapi problémáik megoldásáért Európán belül és a nemzetközi porondon is.
- Ezért támogatjuk azokat a javaslatokat, amelyek a Tanácsban a többségi döntéshozatal messzemenő kiterjesztését célozzák, különös tekintettel a külpolitikára, a biztonságpolitikai együttműködésre, illetve az adóügyi kérdésekre.
- Egyúttal alapkövetelmény, hogy az Unió a döntéseit mindenkor demokratikusan, a polgárok számára átláthatóan hozza meg. A hátsó szobákban hozott titkos megegyezéseket elutasítjuk. Ezért különösen fontosnak tartjuk, hogy javuljon az átláthatóság a tagállami kormányok képviselőiből álló Tanács, illetve az Európai Bizottság esetében is.
- Támogatjuk, hogy a 2021-2022-es, az Unió jövőjével foglalkozó konferencián az EU-intézmények és az európai polgárok képviselőinek egyetértésével meghozott határozatok érvényesítése érdekében kezdődjenek meg a tárgyalások az uniós szerződések korszerűsítéséről, a szerződés módosításáról pedig a jövőben európai népszavazás döntsön.
- Erősíteni kívánjuk a polgárok közvetlen részvételét az EU döntéshozatalában. Széles körű társadalmi vitát indítunk, hogy megismerjük a magyar polgárok véleményét az Unió jövőjéről. Újra általános követelménnyé tesszük a társadalmi egyeztetést valamennyi EU-s jogszabálytervezettel kapcsolatban.
- Törvényben fogjuk garantálni, hogy az uniós ügyekben is rendszeres egyeztetésekre kerüljön sor az önkormányzatokkal, hogy erősítsük a helyi részvételt a magyar javaslatok, álláspontok kidolgozásánál. Az EU-ügyi egyeztetések stratégiai irányítására állandó, országos egyeztető fórumot hozunk létre az önkormányzatok, a gazdasági érdekképviseletek, a tudományos szféra és a civil társadalom képviselőinek részvételével.
- Támogatjuk az Unió bővítését a Nyugat-Balkán és a keleti partnerség irányába, a csatlakozási feltételek teljesítésének megfelelő ütemben.
III. Európai költségvetés, uniós források
Magyarország az Európai Unió tagjaként hozzájárul az Unió költségvetéséhez – ugyanakkor onnan ennél jóval nagyobb értékű pénzügyi támogatást kap. Minden magyar polgár joga és érdeke, hogy az EU költségvetésének alakításába és az európai uniós források magyarországi felhasználásába beleszólhasson, és arról pontosan tájékozódhasson.
- Támogatjuk, hogy az Unió bővülő, közös feladatainak ellátásához – a magyar polgárok érdekében – stabil, kiszámítható forrásokkal rendelkezzen, amelyek nem függenek aktuális politikai csatározásoktól, és nem fenyegetik őket egyes tagállamok zsaroló akciói. Ezért amellett érvelünk, hogy – döntő részben a nagyvállalatok működéséhez, a tőzsdei forgalomhoz, a környezetet károsító tevékenységekhez, illetve az Unión kívüli termékek importjához kötődően – az EU saját adóbevételekre tehessen szert.
- Ezzel párhuzamosan és ennek feltételeként fel kívánunk lépni azért, hogy az Unió számoljon fel minden olyan adóügyi vagy ahhoz hasonló hatású nemzeti intézkedést, amely a polgárok tagállamok közötti szabad mozgását, a belső piac működését feleslegesen korlátozza. Pártoljuk az adózási eljárások európai szintű harmonizációját az átláthatóság, az összehasonlíthatóság és az unión belüli mozgás, kereskedelem és pénzügyi tevékenységek megkönnyítését szolgáló egyszerűsítés érdekében.
- Ugyanakkor határozottan fel kívánunk lépni a határon átnyúló adócsalás, adóelkerülés és a szervezett bűnözés ellen. Ezért továbbra is követeljük, hogy Magyarország haladéktalanul csatlakozzon az Európai Ügyészséghez, és támogatjuk a közös európai bűnüldöző és határvédelmi szervek további megerősítését, a tagállamok bűnüldöző szervei közötti együttműködés bővítését.
- Erőteljes intézkedéseket javaslunk és támogatunk az EU-n belül még mindig jelentős fejlettségi, életszínvonalbeli különbségek csökkentésére, a kohéziós politika erősítésére. Kiemelt feladatunk a Magyarországnak szánt EU-források teljes összegének visszaszerzése.
- Egyúttal gondoskodnunk kell arról, hogy ezek a források azokhoz jussanak el, akiket megilletnek: a magyar polgárokhoz, cégekhez, oktatási, kulturális és szociális intézményekhez, civil szervezetekhez. Ezért az uniós támogatások megszerzését és irányítását szolgáló intézményrendszert teljes mértékben felülvizsgáljuk.
- Mindenekelőtt: gondoskodunk az átláthatóságról. Törvényben fogjuk garantálni, hogy az EU-források megszerzését és felhasználását szolgáló tervek és pályázatok elkészítéséről, illetve ezek végrehajtásáról az állami szervek érdemben egyeztessenek az érintett polgárokkal, érdekképviseletekkel, civil szervezetekkel.
- Felülvizsgáljuk az összes EU-támogatási program monitoring bizottságának tagságát, hogy azokban a valóban független, mértékadó civil szervezetek kapjanak helyet.
- Újraalakítjuk és megerősítjük a fejlesztéspolitika területi/ágazati koordinációját, a területfejlesztés regionális intézményrendszerét.
- Az EU-támogatások felhasználásához kötődő valamennyi adatot visszamenőleg is nyilvánossá és kutathatóvá tesszük. Olyan közérdekű, nyilvánosan hozzáférhető adatbázist készítünk, amelyből az EU-támogatások címzettjeit, végső kedvezményezettjeit – beleértve a kedvezményezett cégek és tulajdonosok személyét – és a nekik nyújtott támogatás mértékét bárki megismerheti.
- Prioritásként kezeljük a közelmúlt korrupciós bűncselekményeinek felderítését. Megerősítjük a bűncselekményeket bejelentő személyek védelmét, a bűnösök elítéléséhez vezető bejelentéseket jutalmazni fogjuk.
- Támogatjuk az oknyomozó újságírók munkáját. Egyúttal általánosan, az összes állami és önkormányzati szerv számára kötelező jelleggel bevezetjük az EU-ban használatos legkorszerűbb korrupcióellenes eszközöket, így pl. az Arachne számítógépes rendszert.
- A közpénzekkel és így az uniós forrásokkal kapcsolatos visszaélések felderítésére és üldözésére speciális ügyészi, rendőri és bírói szerveket hozunk létre, amelyeket új, maffiaellenes törvényekkel, nemzetközi szakértők bevonásával is támogatni fogunk.
- Az elmúlt évtizedben tisztességtelen piaci eszközökkel uniós forrásokat lenyúló, korrupciógyanúba keveredett, piactorzító monopolhelyzetbe került cégeket és cégcsoportokat távol tartjuk az európai pénzektől.
IV. Szociális Európa
A fenntartható gazdaságra való átállás és a digitális forradalom jelentette kihívás nem tiszteli az országhatárokat. Magyarország is csak az európai nemzetekkel közösen birkózhat meg velük, és ragadhatja meg a kínálkozó lehetőségeket. De a közös európai fellépés csak akkor lehet sikeres, ha az Unió által közös célként definiált szociális jogok maradéktalanul megvalósulnak. Az Orbán-rezsim által porig rombolt társadalmi igazságosság helyreállítása, a polgárok életkörülményeinek javítása ezért európai politikánknak is középpontjában áll.
- Az európai gazdasági és társadalmi fejlődés jótékony hatásaiból minden polgárnak részesednie kell. Alapvető célunk, hogy mindenki méltó és biztonságos életet élhessen, mindenki kapjon lehetőséget tehetsége kibontakoztatásához, és szabadon választhassa meg, miként kíván élni. Ehhez mindenekelőtt minőségi munkahelyekre van szükség. Az alacsony bérekre, alacsony vállalati adókra, az alacsony hozzáadott értékű és környezetszennyező termelésre épülő orbáni gazdaságpolitika ideje véglegesen lejárt. Helyette a modern termelési módszerekre, a digitális technológiákra, a környezetkímélő, körkörös gazdaságra épülő ipari és szolgáltatási ágakra kell alapoznunk. A mezőgazdaságot pedig – éppen a termelők érdekében is – összhangba kell hoznunk a természettel.
- Visszatérünk a szociális piacgazdaság európai modelljéhez. Az európai unió támogatásait felhasználva új pályára állítjuk a gazdaságot, megfékezzük az inflációt, bevezetjük az eurót, és megóvjuk a bérek, nyugdíjak vásárlóerejét. A magyar munkajogot összhangba hozzuk az európai szabályokkal és a legjobb gyakorlatokkal.
- Helyreállítjuk a munkavállalók megbecsülését, a dolgozókat védő törvényeket, erősítjük a szakszervezeti jogokat, ösztönözzük és kiterjesztjük a kollektív bérmegállapodások rendszerét. Figyelmet fordítunk arra, hogy a digitális platformok által foglalkoztatott munkavállalók, illetve a tartós ápolási-gondozási munkát végzők is részesedjenek a minden dolgozót megillető jogokból, és ne válhassanak új típusú, korlátlan kizsákmányolás áldozatává.
- Helyreállítjuk a közteherviselést, megfékezzük az igazságtalan jövedelmi egyenlőtlenségeket, felszámoljuk a nők és a férfiak fizetése közötti különbségeket. A munka világában és a mindennapi életben megszüntetjük a diszkrimináció minden formáját. Megóvjuk a gazdaságilag és szociálisan gyengébb helyzetben lévőket, és a kiszolgáltatott, sérülékeny csoportokat. Javítjuk a munka és a magánélet közötti egyensúlyt. A digitális térben megóvjuk a privát szférát, a felhasználók jogait, fellépünk a digitális bűnözés és a fiatalkorúakra leselkedő internetes veszélyek ellen.
- Az EU támogatásainak segítségével megállítjuk az egészségügy, az oktatás és a szociális rendszer zuhanását.
- Az európai joggal összhangban helyreállítjuk az oktatás és a tudományos élet szabadságát, hogy az oktatók és a hallgatók is élhessenek az európai együttműködési programok által kínált minden lehetőséggel. Gondoskodunk róla, hogy a magyar diákok újra korszerű, a világra nyitott oktatást kaphassanak. Az EU törekvéseivel összhangban növeljük a külföldi részképzési lehetőségeket a szakképzésben is, és javítjuk a szakképesítések tagállamok közötti kölcsönös elismerését.
- Az Unió legjobb gyakorlataival összhangban, az Európai Szociális Alap, az RRF és a SURE felhasználásával helyreállítjuk a korszerű foglalkoztatáspolitika rendszerét. A munkanélkülieknek hosszabb ideig tartó védelmet, a közmunka lehetősége mellé szakmai továbbképzést adunk, hogy minél többen visszataláljanak az elsődleges munkaerőpiacra.
- Magyarországon is bevezetjük az Európai Gyermekgaranciát és kiterjesztjük az Ifjúsági Garanciát, hogy társadalmi helyzetétől függetlenül minden gyermek és minden fiatal megfelelő szociális ellátásban és védelemben részesüljön, valamint sikerrel végezhesse iskolai tanulmányait, majd a közép- vagy felsőfokú szakképzést.
V. Európai polgárság
Magyarország minden polgára egyben uniós polgár is. Az európai szerződések alapelvként rögzítik a demokratikus alapértékeket és emberi jogokat, amelyek minden magyar polgárt is megilletnek. Az európai intézmények a magyar polgárokat is képviselik, és jogaik védelmében – mandátumuknak megfelelően – fel is lépnek. A demokráciát lábbal tipró, korrupt Orbán-rezsim és az Unió közötti, már több mint tíz éve tartó csata is erről szól. Ezért is fontos, hogy minden magyar tisztában legyen azokkal a jogokkal, amelyeket számára európai polgárságuk garantál. Ahhoz pedig, hogy ezekkel a jogokkal élni is tudjanak, el kell érnünk, hogy minden magyar ismerhesse meg az Európai Unió küldetését, feladatait és működését, Magyarország és az EU kapcsolatának alapvető kérdéseit.
- Támogatjuk a magyar polgárok európai identitásának erősítését. Május 9-ét, az Európai Unió születésnapját munkaszüneti nappá tesszük. Az állami ünnepeken, rendezvényeken, sporteseményeken és kiadványokban a magyar nemzeti szimbólumok mellett az állami intézmények és önkormányzatok számára kötelezővé tesszük az európai zászló és az európai himnusz használatát.
- Gondoskodni fogunk arról, hogy az Európai Unióval kapcsolatos ismeretek valamennyi iskolai tananyagban megfelelő helyet és hangsúlyt kapjanak, különös tekintettel a történelemre és az állampolgári ismeretekre – de az irodalmi, művészeti és a tudományos oktatásban is. Támogatjuk majd az ezt elősegítő iskolai csereprogramokat és külföldi kirándulásokat.
- Szomszédainkkal közösen új tananyagot dolgozunk ki a Kárpát-medencei népek közös történelmének oktatására. Egyben leszámolunk azokkal a hazugságokkal, amelyeket az Orbán-rezsim az Európai Unióval kapcsolatban az utóbbi években elterjesztett.
- Tovább bővítjük a határokon átnyúló kapcsolatainkat az önkormányzatok és az állami szervek szintjén egyaránt – a fejlesztéspolitikában, a tudományos és a kulturális élet minden területén.
- A szomszéd országokkal egyeztetve növeljük a határon való átkelésre alkalmas közúti, vasúti, tömegközlekedési összeköttetések számát. A határövezetekben összehangoljuk az infrastrukturális fejlesztéseket és a közszolgáltatásokat is, és ösztönözni kívánjuk, hogy az egymással közvetlenül szomszédos települések állandó önkormányzati együttműködéseket hozzanak létre.
- Támogatjuk a magyar önkormányzatok és a többi EU-tagállam települései közötti testvérvárosi kapcsolatok bővítését és erősítését.
- Kiemelten támogatjuk az európai nyelvek oktatását, különös tekintettel az Európai Unió munkanyelveire és a szomszédos országokban beszélt nyelvekre. Ennek érdekében támogatni fogjuk, hogy a közszolgálati televízióban és a hozzájuk kötődő internetes felületeken a filmek, művészeti alkotások eredeti nyelven, magyar felirattal is elérhetőek legyenek. El kívánjuk érni, hogy minden magyar gyermek az általános iskola végéig legalább egy európai idegen nyelvből alapfokú, a középiskola végére pedig legalább egy középfokú nyelvvizsgát tudjon tenni. A középiskolai tananyagokat és oktatási módszereket hozzáigazítjuk a legjobb európai gyakorlatokhoz, hogy ezzel is elősegítsük, hogy a magyar diákok külföldi részképzésekben vehessenek részt, hogy új tudásukat hazahozhassák és azt is, hogy a magyar szakképzésben szerzett diplomák külföldön is jól használhatóak legyenek.
- Támogatjuk, hogy a határmenti településeken élő gyerekek kölcsönösen a szomszéd országok iskoláiba is járhassanak. Az etnikai kisebbségekhez tartozó gyerekek számára pedig – az óvodai és általános iskolai képzés javításával, anyanyelvi tanárok cseréjével, a kisebbségi nyelvi tanárképzés bővítésével és a kisebbségi iskolák megerősítésével – biztosítani kívánjuk, hogy anyanyelvüket tökéletesen elsajátíthassák, és megismerhessék anyaországuk történelmét, kultúráját, földrajzát és jelenlegi életét, illetve ha így kívánják, ezekből az ismeretekből érettségi és egyetemi felvételi vizsgát is tehessenek.
- A lehető leghamarabb bevezetjük az eurót, és megkezdjük az állampolgárok felkészítését a közös európai pénz használatára, például az árak forintban és euróban történő egyidejű feltüntetésével. Már az euró bevezetését megelőzően is ösztönözni kívánjuk, hogy a magyar polgárok pénzüket alacsony költségek mellett válthassák bármikor forintról euróra, illetve euróról forintra, és hogy megtakarításaikat euróban is elhelyezhessék.
- Az állam részéről aktívan támogatni kívánjuk a magyar cégek részvételét az európai belső piacon. Érezhetően bővíteni kívánjuk az ezzel kapcsolatos állami szolgáltatások kínálatát, és a jogszabályi környezet javításával, adókedvezményekkel is kívánjuk segíteni a belső piacon működő magyar cégek boldogulását.
- Erősíteni kívánjuk az Európai Unióban élő magyar polgárok részvételét az anyaország életében. A külföldön élő magyar gyerekek számára online tananyagokkal, oktatási és kulturális kínálatokkal kívánjuk biztosítani, hogy magyar identitásukat megőrizhessék, és a későbbiekben, amikor így döntenek, Magyarországra visszatérhessenek.
- Fontos célunk, hogy európai polgári jogaikkal a magyarok itthon és külföldön egyaránt élhessenek. Egyúttal tudatában vagyunk annak, hogy egyre növekszik a vegyes családok száma. Ezért jogszabályainkból, állami szerveink működéséből eltüntetünk minden olyan elemet, amely a külföldön élő magyarokat, vagy a nálunk élő uniós állampolgárokat hátrányos helyzetbe hozzák. Egyúttal – az EU szintjén és kétoldalú kapcsolatainkban – aktívan fel kívánunk lépni annak érdekében, hogy a magyar polgárokkal szemben a többi tagállam se tartson fenn hasonló korlátozásokat.