Az Európai Magyarország eszmei közösségének alapja a közös kultúra. Ezért a szociáldemokraták célja, hogy hazánk kultúrája az ország sokszínűségéről szóljon és mindenkit elérjen. Olyan viszonyokat teremtünk, ahol a kultúra mindenkié: ahol minden ember szabadon képes megtalálni a saját magának és a közösségének fontos értékeket.
Az Árnyékkormány legfontosabb vállalásai:
Kulturális szegénységről akkor beszélünk, amikor valaki képtelen hozzáférni a kulturális szolgáltatásokhoz. Az elmúlt hónapok jelentős inflációja még a korábbinál is jobban növelte nem csupán a társadalom szétszakítottságát, hanem a kulturális szegénységet is. Célunk, hogy felszámoljuk a kulturális szegénységet és a kultúrához való hozzáférés földrajzi és szociális egyenlőtlenségeit, és elősegítsük a minőségi kultúrához való hozzáférést.
A szakszervezetekkel és szakmai szervezetekkel közösen rendezzük a régóta húzódó bér- és életpálya-problémákat, újból bevezetjük kulturális területen a közszolgálati jogviszonyt. Továbbképzési és ösztöndíjprogramokkal, lakhatási támogatásokkal, kutatói programokkal segítjük a kultúrában dolgozó szakembereket.
Kiszabadítjuk a magyar kultúrát a pártpolitika fogságából! Garantáljuk a szakmai döntéshozatalt, visszaállítjuk a pártpolitikától függetlenül működő szakmai és érdekképviseleti szervezetek súlyát. A kulturális területnek önálló minisztériumot hozunk létre, megállítjuk a múzeumok indokolatlan összevonását, illetve költöztetését. Felülvizsgáljuk a Magyar Művészeti Akadémia működését, feladatait, megszüntetjük különleges jogköreit.
Kiszámítható és pártatlan finanszírozási rendszert hozunk létre. A kulturális területen is megszüntetjük a vagyonkezelő alapítványok rendszerét. A művészeti életet szolgáló közvagyon ismét mindannyiunké lesz. A mindenkori kormánytól függetlenül működő Nemzeti Kulturális Alapot hozunk létre, működéséhez pedig a jelenleginél nagyobb forrást biztosítunk.
A 21. század harmadik évtizedében nem lehet bezárkózni, kimaradni a kontinens és a világ kulturális vérkeringéséből. Ehhez szükség van arra, hogy a határainkon innen és túl kinyissuk a magyar kultúra sokszínűségét és újra az európai sodrásba kerüljünk. kulturális szakdiplomatákat képzünk és alkalmazunk, a külhoni magyar kulturális intézeteket a nemzetközi kulturális ügynökségek mintájára átalakítjuk olyan módon, hogy a magyar művészek külföldi megjelenését segítsék és szervezzék.